Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 22.01.2017 14:49:46 

Hledáš-li vše co se týče fenoménu graffiti‚ tak jsi tu správně...

Legendy graffiti

 Tady je menší fotogalerie legend, které se nějak proslavili

 

(pro nejlepší legendu můžete hlasovat vlevo)

 

Point, Cakes, Splesh (ČR) 

Jan Kaláb tvořící od roku 1993 je jedním z předních umělců graffiti v ČR a Evropě. Jako jeden z prvních z ČR se dostal v roce 2000 s Romeem a Ceyem do USA, kde tvořili svá díla na metrech (video zde). V roce 2001 udělal jako první ve světě 3d graffiti.

 

Obey (USA)

 

Shepard Fairey byl studentem designerské školy na Rhode Islandu, na které vytvořil slavný sticker gigantického Andrého jménem Obey. Tento fenoménologický experiment ukazuje dopad a vliv, jakého může pouliční umělectvo dosáhnout.

 

Zebster (NĚMECKO)

 

Německý writer startoval svoji karéru sprejování v první polovině 80-tých let. Společně s Canem 2 založili svojí první crew ssw (sure shock writers). Zebster je jedním z prvních writerů, který procestoval napříč Evropu a spojil writery z různých zemí. Je také odpovědný za vyvezení Německých fat capů do Spojených Států a Evropy. Později v druhé polovině 80-tých let byl aktivní vlakový writer a průkopník umění vlakového "houpání". Dříve byl členem cod (children of destruction) crew v New Yorku v roce 1990. Nyní pracuje také na Graffiti knize rekordů a dodnes stále sprejuje.

Cope 2 (USA)

Velice známý pro jeho Throw upy, které najdete po celém NEW YORKU..

 

Sane Smith (USA)

 

Neblaze proslulý New Yorský writer Smith Sane se stal známým writerem vlaků a ulic. Definoval novou kulturu Graffiti a je známý také díky tisku, protože dostal nadměrný počet let ve vězení za posprejování Brooklinského mostu (dole na obrázku) a díky pozdějšímu obžalování městem New York. Smith má od té doby objednávky od všech možných firem pro dělání muralů. Dnes je známý pro jeho piecy, muraly a pro jeho graffiti na nákladních vlacích.

 

Seen (USA)

 

V Bronxu rozený umělecký zázrak známý sprejováním Whole carů zeshora až dolů, a jeden z prvních umělců, který dal své umění na plátno je považován za vedoucího školy graffiti umění, a jeho práce můžou být založeny v soukromích sbírkách a muzeích. Seen zbombil New Yorský metro systém s vytrvalou jízdou na vlaku. Díky tomu také rychle dosáhnul hodnosti kinga. Dělal vše (throw-upy, tagy, blockbustery, Whole cary - top) pod okny vagónů, až do konce této vlakové éry. Během posledních 30-ti let se Seen dostal do světově proslulého umění. Svá díla vystavuje ve vlastních galeriích po celém světě a tím graffiti vlastně rozšířil.

T-kid (USA)

 

mistr wildstylu a vlaková legenda T-kid (terrible kid) má dlouhou a aktivní kariéru writera. Je vůdcem TNB (the Nation's best - nejlepší národ) Crew. T-kid je aktivní,klidný a jeho práce se Seenem je stejně dobrá, jako jinde na světě. Je také členem MAC crew z Paříže, TDS a mnohem víc.

 

 Ces (USA) 

 

Ces pochází z Bronxu a je mistrem ve volném stylu. Je členem FX crew a pracuje jako tetovač v New Yorském Bronxu.

JA

JA je šéfem XTC (Xterminating Toy Chumps) Crew a je jedním z nejmilovanějších a nenáviděnějších writerů dnešních dní, záleží na tom, koho se zeptáte. Je známý svým pouličním hardcore tagováním, a jeho kariéra začala v 80-tých letech vlakovou érou. Zahodil své staré myšlenky sprejování vlaků a přenesl se do ulic New Yorku a Los Angeles. Ja je dodnes aktivní writer. 

 

Cycle

 

Člen crew Tc-5 (The Crazy 5 – bláznivá 5-ka) Cycle je známý svým volným stylem. Původně byl z Washingtonu a dnes je známý hlavně v Qeensu.

Ghost

Ghost je vůdcem RIS (Rockin it Suckets) crew. Je známý hlavně díky svým Throw-upům na vlacích a pro svůj vlastní originální styl. Svoji kariéru začal koncem 70-tých let a dodnes je stále aktivní. Známý je i svými Whole-carami z 80-tých let. 

Chino

 

Chino je vůdcem BYI (Beyond your Imagination – Za vlastní představivostí) crew z Brooklinu. Nejvíc ho proslavily jeho kousky ve vlacích na linkách BMT a IRT v půlce 80-tých let. Spolu se svým parťákem TRIM-OM byli jedni z prvních writerů, kteří začali místo vlaků sprejovat ulice v 80-tých letech.

Crash

 

Crash je jeden z prvních writerů známý svými Whole-carami, které tvoří se svým parťákem KEL a stal se tak i jedním z prvních writerů, který přešel na uměleckou graffiti scénu v 80-tých letech spolu s Lady Pink, Erni, Futura a ostatní. Dodnes dosáhnul dobrého umělce, jehož práce je umisťovat umělecké výstavy a soukromé kolekce po celém světě. Je také známý pro jeho čisté, hravé a pestré styly.

Airborn

 

Airborn je členem známé crew FBA (Fast breaking Art) z Manhatonu. Je známý svými graffiti na jedné vlakové lince v 70-tých letech spolu s partnery SPADE 127 a KAZE. Airborn spolu s nimy sprejoval Whole-car včetně střechy.

Fuzz

Jeden z New Yorských městských legend Fuzz one sprejuje se svou crew TFP (The Fantastic Partners). Je známý jako skutečný tager a sprejoval s takovými writery jako s CK7. 

Ewok

 

Ewok je writerem z nové školy známý svými originálními Wildstyle burnery a Charaktery. Je členem 5mh a Dotcom crew. Je stále aktivní s jeho tagy – to můžete stále vidět v ulicích New Yorku

Charlie DTK

 

Charlie DTK je jeden z Los Angeleských nejrespektovanějších a nejznámějších writerů. Podepisuje se více než 20-ti jmény a je nejznámější pro svůj čistý styl Graffitů a sprejováním dopravních vozidel, než se stal populárním. Nyní je vůdcem DTK (Down To Kill) Crew.

Know/Wane

 

Know se narodil v Londýně a je vůdcem COD (Clean or Dirty) crew z Bronxu. Byl aktivní v 80-tých letech a jeho parukami byl DERO, SENT a WIPS na IRT linkách. Jeho zručnost se sprejem byla úžasná a dnes pracuje v mezinárodní společnosti „Writers Bench“.

Delta

 

Tento writer je dobře známý pro vynalezení tří unikátních stylů, jemiž popostrčil mnoho napodobovatelů po celém světě. Delta byl aktivní na metrech v Amsterdamu ke konci 80-tých a 90-tých let. Je vůdcem INC crew a člen TFP. Dnes pracuje jako umělec a grafický designer.

Sonic 002

 

Sonic začal sprejovat v roce 1973 s BAD, Cia, NCB a TC. Jeho práce jsou velmi známé na IND tratích a maloval s INK 76, Joe61  a Crazy Eddie. Svůj styl rozvinul v druhé půlce 70tých let. Byl také známý svým wildstyle tagováním uvnitř vlaků. Dnes Sonic pokračuje v legálním sprejování.

Mare 139

Mare 139 started writing at age 11 in the South Bronx before going on to paint with such legends as his brother Kel, Crash, Dondi and Duro. He was responsible for developing ground breaking metal relief and stationary sculptures based on wildstyle lettering, including the award for the Anual BET awards show. Today his works are seen  in numerous galleries and private collections , and he recently served as associat producer on the 20th anniversary DVD re-release of the classic Hip Hop documentary „style wars“. 

 
TOPlist