Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 22.01.2017 14:49:46 

Hledáš-li vše co se týče fenoménu graffiti‚ tak jsi tu správně...

O mně
Info o vlastníkovi těchto stránek:
 
Ahoj, moje přezdívka je Kert, Kertis, Kertyz, KE!, atd. Jako nováček v graffiti bez žádných kamarádů zajímající se o toto téma, jsem chtěl najít místo s partou lidí se kterými bych mohl o všem pokecat, no a narazil jsem na tento web, tehdy ještě s majitelem a zakladatelem tohoto webu FEERem :) Všechno co bych chtěl napsat, myslím Feer vystihl ve svým článku o sobě. :)


Jako jeden z nejmladších ze sourozenců blízké rodiny jsem pochopitelně vzhlížel ke starším a často napodoboval co dělali oni, a takto jsem se poprvé dostal vůbec ke zmínce o graffiti. Byl rok 2006 a o čtyři roky starší bratranec začal kreslit graffiti jen na papír, samozřejmě to byla hrůza, no já to tehdy bral jako něco dokonalého, začali jsme spolu kreslit a založili jsme crew DHC. Crew to byla mizerná, tehdy jsem si nedokázal can v ruce ani představit a naše největší akce byla, když jsme spolu pokreslili jednu studnu uprostřed lesa v Ostravě. Tehdy jsme se, už ani nevím jak, dostali k filmu Gympl, jako kluci kteří sprejovali ,,doopravdy“ se stali molími novými vzory, tento film jsem mohl vidět i několikrát za měsíc. V uvozovkách největší rozvoj u mě byla doba kdy jsem objevil graffiti abecedy, písmenka začala mít podobný tvar ale moc jsem je neměnil, takže byly všechny sketche stejné. V té době od toho upustil starší bratranec, a já zůstal na sketche sám, dlouho se mi nikoho nedařilo najít kdo by taky kreslil, až do objevení tohoto webu. Zde nastal největší zlom.

Jedny prázdniny (tuším tři roky zpět) jsem si vytvořil jméno Kert, které jsem v podstatě neměnil už od vzniku. Společně s jedním kámošem s městečka opodál jsme založili crew TEW. Tehdy došlo u nás k největšímu rozvoji ,,techniky“ nastal konec centrofixům, a objevil jsem tzv. tegovačky. Složili jsme se a koupili naše první tégo od Molotow, a začali jsme náš malý příběh naší malé crew. Začali jsme tagovat, převážně teda já, kamarád se vždy držel trochu za mnou, občas hodil teg ale většinou jsem to byl já. Po nějaké době nám došla tegovačka a tak jsme začali vyrábět vlastní, v tu dobu jsem se dostali i k prvnímu canu. V drogerii za přemrštěnou cenu jsme koupili první can, černou metalízu na auta. První piecy, tedy jen obrysy písmen vypadaly fakt hrozně, tehdy jsme ale byli největší frajeři. A přesně v tu dobu se objevili v ,,našem“ městě noví writeři a začal crew battle. Udělali jsme nějaké tegy, ty nám crossli jiným tegem, byla jen otázka času kdy někdo udělá něco většího. Jednou jsme našli na jednom mostě ,,piece“, opět jen obrys písmen, v tu chvíli mi bylo jasné že musíme udělat pořádný piece abychom to přebili nadobro. A to už se nelíbilo mojemu fellovi a mě bylo jasné že takhle to asi nepůjde. V mojí režii jsme posháněli nově věci, koupil jsem modrou barvu na fasády a další černý can v drogerii, nic z toho se mojemu fellovi nelíbilo, ale šel do toho se mnou. Udělali jsme celkem velký a i povedený piece s názvem naší crew, tak jsme na chvíli umlčeli druhou crew. Po nějaké chvíli přišly nějaké problémy a můj jediný fella s tím sekl. Od té doby jsme v tom městě už nic neudělali, a dodnes jsem tam nenašel nic většího než jsem tehdy udělali my. Ještě chvíli tegovali ale žádná velká odezva. V tu dobu jsem začal sám v novém městě, blíž tomu kde bydlím. A tehdy jsem se začal zajímat o ostatní writery, toto město má totiž bohatou historii co se týče graffiti a ještě dodnes je tu hodně aktivních writerů, nejvíce jsem ,,oblíbil“ writera jedné nejmenované crew, která byla nejrozšířenější tam u nás, byli tam i writeři se složitějšími styly ale tento si mě nějak získal. Dost to ovlivnilo můj styl, tehdy jsem ale nečekal, co se stane. Udělal jsem pár throw upů a nějaký tegy v novým městě, nějak v té době jsem se dostal ke stickerům.

Jednou jsem jel od toho kámoše vlakem, zpět domů a zahlídl jsem skupinku writerů jak dělají legál poblíž tratě, když to nebylo blízko hned co jsem přijel domů, vydal jsem se na to místo, byly tam dva writeři a tři piecy, jeden už měl hotovo a někam musel. V té chvíli jsem nevěděl s kým že to mám vlastně čest. Zeptal jsem se jestli si to můžu vyfotit, jeden byl takový odtažitý, ale jeden byl úplně v pohodě, pokecali jsme o graffiti, co kde a jak a v tu chvíli jsem si všiml tegu pod jeho piecem, byl to ten writer, kterého jsem tak obdivoval, tehdy mi řekl že vedle ve městě, ,,někdo“ otvírá nový shop s barva, a tak jsem šel asi po hodině, velmi spokojen, domů. Za pár dní jsem se vydal do tohoto shopu, a k mému velkému překvapení byl za pultem právě on, znova jsme pokecali a já koupil nějaké ty barvy, už konečně kvalitní. Pak jsem ještě nějakou dobu dělal v tom už novém městě a po nějakým problémech jsem se stáhl převážně na legály nebo na opuštěné místa. Dodnes sketchuju aktivně a ještě aktivněji lepím stickery, kterým se poslední dobou věnuji opravdu hodně. Do toho shopu jsem často jezdil pro barvy a pokecat, a dodnes když potřebuju barvy jedu právě tam.

Toto byl můj, nejspíše krátký příběh o mně a o graffiti, snad jsem Vám alespoň trochu přiblížil moji osobnost a příběh spojený semnou. Feerův příběh je zajímavější a více toho prožil, já o některých akcích radši nepsal, ale i tak. Feer tomuto webu hodně dal, vlastně všechno a chci aby se i nově příchozí dozvěděli o tom, kdo to zde celé založil a rozjel :)

 

Sketche podle abecedy:

 

Sketche po objevení tohoto webu:

Sketche po nějaké době:

 

Throw upy:

  

Jednoduché sketche 2014:

  

Sketche 2015

  

  

0

 

Info o zakladateli těchto stránek:
 
 
 Zdravím, má přezdívka je Feer a jsem nadšenec Graffiti umění, a tak jsem se rozhodl založit tento web, kde se o tom budete moct něco dozvědět. Sám jsem "writer" (sprejer), který se stále v tomto oboru rozvíjí a chce dokázat lidem, že i úplný toy to může někam dotáhnout. Snažím se přiblížit vám něco o tomto pouličním umění, abyste věděli o co vlastně jde, jelikož mnozí z vás si myslí, že to jsou jen "čmáranice", které lze vidět na každém rohu budovy většího města - to je omyl. Rád vám budu nápomocen, když se budete chtít něco přiučit, protože nechci, aby tu byla jen banda, co kreslí ty každodenní hrůzy... :-). Takže v případě, kdy budete chtít, tak pište na e-mail: feeringer@centrum.cz - koukám na něj každý den.
 
 
   S graffiti jsem začal, když mi bylo 11 let (bylo to v roce 2006). Bylo to v době, kdy tak nějak byl už všude k sehnání film Gympl, který mě přesvědčil, že bych to mohl také zkusit. S dalšími čtyřmy kamarády jsme se tedy po zkouknutí rozhodli jít něco podobného udělat, a tak jsme se složili na spreje a šli jsme se do staré budovy předvést. Tam si každý udělal pár kousků o velikosti cca 1x1.5m a v té chvíli mě to přitáhlo jako magnet a hned jsem věděl co budu dělat nějakou tu chvilku. Papíru v tu dobu bylo stále málo, protože jsem kreslil furt dokola a dokola. Kolikrát jsem si i v Gymplu stopnul pasáže, kde byly jejich díla dobře vidět a obkresloval jsem je. Když už jsem ty jejich graffiti uměl (aspoň jsem si to myslel), tak jsem se snažil přeformulovat ten styl CHEAP do FEER a většinou se tak i povedlo. V tu dobu jsme taky všichni pařili hru Marc Ecko's getting up a mě napadlo, že bych si mohl založit blackbook. Tam jsem si kreslil jak graffiti a tagy tak auta, plakáty i postavičky. Tímto stálým zloušením a kreslením jsem se furt učil a učil až mě obkreslování přestalo bavit a vrhnul jsem se na trénování své tvořivosti. Různě jsem propojoval písmena, přidával šipky, zvětšoval písmena, trénoval stíny až mi to přišlo dobré a šel jsem rozvíjet tvary. Snažil jsem se, aby písmena vypadala, že mají s předchozím něco společného, i když vypadají úplně jinak a nakonec se po chvilce povedlo. Mezitím jsme párkrát zase byli s fellama něco nasprejovat na starém stavení, než jsme zjistili, že se v našem městě nachází tzv. legál (a nebyl jediný jak jsme na to časem přišli...). Tak jsme se vydali tam a byli jsme všichni nadšení, protože jsme viděli pořádná díla a jedno vedle druhého... Tam jsme si vždycky radši našli místo, které bylo jen přečmárané tagama, jelikož jsme nechtěli budit pozornost lepších writerů a něco jsme namalovali. Jednou jsme se pak opět vrátili na "stavák", kde jsme zase chtěli něco vytvořit a v půlce sprejování nám nějací "týpci" ukradli spreje. Ale tak co, jednou se tak stalo a s tím už nic nenaděláme. Samozřejmě jsme byli nasraní a chvilku jsme pak ani nikam nechodili, ale časem nás to pustilo. Při té menší pauze jsem založil tento web a dával jsem sem naše díla. V té době se k nám připojil ještě jeden fella, se kterým jsme založili crew TC3 (The crazy three- členové: Feer, Hoot, Muffi). Bohužel časem se crew rozpadla, protože jsem se stěhoval a nebylo z toho nic.
 
 
   Opouštím tedy Karlovarský kraj a vyrážím do Plzeňska. A jak jsem tam už nebyl Muffi s tím skončil, a tak jsme s Hootem založili crew MA (Mega Artists). O prázdninách jsem se občas vracel zpět s tím, že jsme vždycky s Hootem něco nasprejovali, pokecali atd. a zase jsem odjel. Párkrát přijel i Hoot ke mě, tady jsme taky něco nasprejovali a taky zase odjel (a nechal tady bordel :-)). Během toho jsem stále pracoval na tomto webu, furt jsem sketchoval (už mi to celkem šlo) a domlouval jsem se s ním na dalších akcích co podniknem až přijedu. Mezitím jsem občas našetřil, vyrazil do krámu, koupil nekvalitní spreje (jiné tu neměli než Prima) a domluvil jsem se s jiným kámošem, že půjde se mnou. To byl myslím leden, kdy jsme na to šli a pamatuji si, jak mi mrzla ruka jako sv*ně, a tak kámoš taky trochu přispěl do mého díla. No jel jsem pak zase o prázdninách za Hootem, jak jsme se domluvili, poté jsme jeli do Karlových varů, kde jsme marně hledali spreje, ale naštěstí nás poslali do Chebu, že tam jsou. Druhý den jsem tedy jel sám (kámoš se na to vysral) a koupil si pár sprejů. Další den jsme to šli přes den nasprejovat do tunelu (pršelo, takže chodilo míň lidí a nám déšť nevadil, protože jsme byli v tunelu). Po nasprejování toho díla jsme ten večer šli na procházku se sprejem a pomalovali jsme pár garáží tagama a to bylo tak nějak vše.
 
 
   Poté co jsem odjel domů, tak asi týden na to mi volal Hoot, že na nás přišla policie - v tu chvíli mě polila vrstva potu, že jsme v pr*eli. Všechno jen kvůli těm garážím... No bylo pár výslechů jak, proč a kdy atd., znalec spočítal škodu, tu museli rodiče zaplatit (neradi - 12 tisíc - s Hootem jsme si to rozdělili napůl) a já z toho dostal zákaz jezdit za Hootem. Ten už s tím přestal = konec MA crew no a já, já si furt jedu (teď už) legální pecky... Furt sketchuju a snažím se o nové "experimenty" alias vesmír, zakázky na kapoty od aut či dětské pokoje atd..
 
Tak to je můj příběh. Máte tu i fotky z děl...
 
 Můj úplně první papír, kam jsem si kreslil... (teprve jsem si vybíral jméno)
 
 
Jedny z prvních sketchů na Feer
 
    
 
Sketche podle gymplu...
 
    
 
Jedny z prvních děl na zdi
 
    
 
Tagy
 
    
 
Pomáhání Hootovi
 
    
 
Tunel
 
    
 
Sketche teď
 
    
 
 
TOPlist