Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 22.01.2017 14:49:46 

Hledáš-li vše co se týče fenoménu graffiti‚ tak jsi tu správně...

Sketching
 
Sketching
 
Zpevnění ruky
 
K čemu to je
 
Je to k tomu, aby Vaše skycy vypadaly lépe. Je přece pochopitelně lepší, když si uděláte sketch, kde máte všechny čáry krásně rovné, než kdybyste to měli kostrbaté, křivé no prostě hrozné. Je to lepší i když děláte třeba delší čáru, tak ji uděláte rovně. Naučíte se z rukou pohybovat lépe a hlavně i do všech stran, takže si nebudete muset papír při kreslení furt otáčet do všech stran...
 
Jak na to
 
Vezmeme si čistý papír A4 a narýsujeme si tam linky tlusté cca 5 cm až do konce. Do každé z těchto linek budeme dělat čáry od ruky, a to svislé, vodorovné a se sklonem 45 stupňů na obě strany ( ll = // \\ ). Toto si zkoušejte do té doby dokud to nebude rovné (alespoň jako na obrázku níže)... Já vím je to prozatím nuda, ale pro pozdější věci je to fakt dobré umět. Vždyť je přece hrůza když ani nedokážete nakreslit rovnou čáru...
 
 
 
 
 
Tag 
Co to vlastně je...
 
V graffiti to znamená podpis, kterým se prezentuje nějaký autor. Dnes je lze vidět naprosto všude - na garážích, budovách, v autobuse, tramvaji, ve vlaku atd. Autor se jím podepisuje většinou pod všechna svá díla, nebo ho vytvoří jen tak na místě, které se mu líbí pro jeho prezentování (třeba na místě, které má rád nebo které je dobře vidět...). Hodně často je tak komplikovaný, že ani nejde přečíst, ale stejně víte, kde ho všude autor dělal, protože se moc nemění jeho tvar. Dá se to taky pochopit jako "označkování" jakéhosi území, ve kterém se autor nachází, nebo je v něm hodně známý svými výtvory.
 
Jak vymyslet tag
 
 
Nyní je čas, aby si každý z vás vymyslel svůj "jedinečný" tag. Může to být vaše přezdívka, slovo co máte rád (ať už české nebo cizojazyčné), slovo co vás nejvíce vystihuje atd. V podstatě je jedno co píšete, nebo jestli to co píšete má nějaký význam, hlavní je spíše to, že když ho někde napíšete, tak aby všichni věděli co to je za autora (jaké dělá výtvory nebo čím jiným je poznat). Je to proto, aby když ho uvidí člověk, tak aby si v hlavě třeba rychle přemítnul co vlastně ten člověk dělá (pokud viděl nějaké jeho piecy) a hned si řekne: "Jo, to je ten hustej týpek co dělal ten rooftop a byl tady." atd. Pokud si opravdu nevíte rady s vymýšlením jména nebo zkratky co budete malovat, tak jsem vymyslel takovou blbost jak byste na něj mohl přijít. Je to založeno na principu jaká se Vám líbí písmena (jestli složitější nebo naopak jednoduchá atd.).
Takže: V první řadě si vemte papír a tužku a napište si abecedu (i s čísly pokud je tam chcete). Potom si postupně vyškrtávejte písmena a čísla, která se vám nelíbí. Hlavně si nevyškrtejte ty, na který si myslíte, že byste měly hodně návrhů. Dále si ty zbívající písmena a čísla (tak aby vám zůstalo nanejvýš 7 písmen - teda hlavně podle toho, kolik jich tam chcete) nějak poskládejte, jak se vám bude zdát nejlepší (třeba tak, aby se to dobře vyslovovalo), potom se ujistěte (pomocí slovníku), že to neznamená nějakou blbost. Je taky dobrý se ujistit zda ten tag v nejbližším okolí už někdo nepoužívá, protože by Vás třeba někde viděl jak to píšete a mohl by Vám něco udělat...
 
Jak by mohl vypadat dobře
 
Možností je mnoho, kdyby jste do googlu napsali "tag" a přepnuli do obrázků vyjede jich tam mnoho a určitě každý tam bude používat nějaké ozdoby např.: korunky, podtržítka, šipky, otazníky, vykřičníky, uvozovky, bublinky, srdíčka, tečky, čísla, podpis crew, přeškrtnutí atd. Pod textem je obrázek mých zkušebních tagů na Feer, a kdybych chtěl, tak jich klidně udělám sto. Udělejte si jich na papír třeba deset jako já, a pak si prostě vyberte, který se vám líbí. Připojuji ještě na ukázku tagové abecedy, podle kterých můžete vidět styly písma a něco vymyslet sami.
 
Moje tagy
 
 
Tvary
 
Co to je
 
V graffiti záleží na tvarech hodně. Jde o způsob propracování všech písmen, jejich propojování a sjednocování nebo naopak jednoduchost. Může jít i o naprostou přemýšlivost, když se to někomu podaří vše propojit až k nepoznání... Na tvarech záleží podle toho jaký chcete dělat styl. Každý styl má jinou specifikaci tvarů písmen (jak by se měla chovat, co musí obsahovat atd.). Když to například hodně propojíte a přidáte hodně ozdob, písmena se prolínají a hodně deformují, tak jde o tzv. Wildstyle. Jedním z profiautorů tohoto stylu je T-Kid 170. Na jeho dílech jsou hodně vidět všechny tyto základní specifikace. Wildstyle je ale jen nadkategorie spousty dalších podkategorií, přičemž se každá z nich nějakým způsobem liší od jiných...
 
Základní tvary
 
V první řadě si musíte uvědomit jaké jsou základní tvary jednotlivých písmen - jakou mají pravidelnost, co z nich lze vynechat tak, aby jste ho stále přečetli a hlavně mějte na vědomí, že nemusíte dělat furt jen velká písmena, že existují i malá (např. většina dělá "velké A" přitom "malé a" by vypadalo stejně dobře...). Přemýšlejte u toho, protože když Vám to myslí, tak zjistíte třeba že "E" se dá napsat jako obrácená trojka nebo když uděláte písmeno "S" (prostě si nějak nakreslíte aby se Vám líbilo), tak ho můžete obrátit vzhůru nohama a máte z toho další "S" na stejném principu je to i s "H" a "N". "K" vypadá skoro stejně jako "R", akorád to stačí nahoře spojit a zněj jde pak udělat i "P". Když obrátíte "M" máte z toho "W". "B" jde spojit jako "|" a "3" a "O" jde udělat jako jakákoliv kulatá věc (třeba bomba, nebo hlava), to samé i "I" to jde udělat zase jako jakákoliv rovná věc (třeba mikrofon, nebo člověk v pozoru). Takových věcí je fakt ranec, fakt se stačí jen zamyslet. Pak je třeba si uvědomit, že se můžou dělit i na jednoduchá písmena  a složitá písmena. Jednodušší jsou podle mě tato: C, D, F, G, I, J, L, O, P, Q, T, U, V a složitější: A, B, E, H, K, M, N, R, S, W, X, Y, Z. U těch jednodušších se většinou tvary nějak zásadně nemění nebo jsou prostě jednodušší a u složitějších se dá lépe kombinovat jejich propojení v celek.
 
Ozdoby
 
K ozdobám se řadí všelijaké druhy šipek, čtverečků, hvezdiček, koleček, elips atd. což vše dopomáhá k tomu jak bude celkové dílo vypadat. Musíme si uvědomit, že tyto ozdoby se mohou připojit naprosto všude, takže je zcela na nás kam je dáme, ale je dobré to dávat tak nějak pravidelně, aby to budilo dojem rovnovážnosti. Mezi ozdoby patří třeba i korunky, které se většinou jakoby 3d připojí na prostřední písmeno.
 
Jak cvičit tvary
 
Ze začátku je dobré obkreslovat třeba písmena z abeced nebo z již hotových graffiti, které lze nalézt všude na internetu v obrázcích... Když už to budete obkreslovat tak se snažte být přesní a zkoumat písmeno po písmeně a ptát se sám sebe třeba "Proč tady asi je tenhleten kousek, proč neni o kousek výš nebo níž?" a to Vám také velice pomůže v sebezdokonalení. Potom už si tak podvědomě pamatujete nějaké ty tvary co jste kreslili a jen je na tom papíře pak kombinujete stále dokola. Každý má samozřejmě jiný styl, takže kdyby jste kreslili dva vedle sebe to samé tak to stejně nikdy vypadat nebude. Potom dál už se snažíte ty písmena buď zjednodušovat a nebo naopak dělat je složitější a různě propojovat "pacičky" písmen mezi sebou, rozhodovat se zda bude toto písmeno vpopředí nebo ho zakryju částí jiného písmena nebo třeba zkoušet ty písmena dělat i jedním tahem a podobně.... Je to zcela na Vaší představivosti jak své dílo dovedete k dokonalosti. A stále myslete na to, že můžete dělat i malá písmena. A pro někoho může být ještě také dobré si to nejdřív nakreslit to slovo "tagově" (nakreslit to nejdřív jako tag) a potom to podle toho dělat.
 
Barvy
 
Také důležitá část, která Vám dopomůže k celkovému dobrému dojmu. Co se týče barev, tak je to spíše na Vás, protože každý člověk má rád jiné kombinace barev. Tady Vám můžu pouze vnuknout nápad, který využijete do svého díla (různé vychytávky, ozdoby apod.)
 
Obrys
 
Základ. Obrys jsou vytažené tvary jakoukoliv barvou (nejčastěji černá). Musí být velice čitelný! Vyjímka jsou pak 3D graffiti (u těch obrys nebývá..
 
Stíny

 

Lze je rozdělit do tří základních:

  1. Stín (prostě stín - nevím jak jinak to nazvat..). Nejčastěji se používá asi u throw-upů. Je to vlastně jen jakoby posunutí toho základu o nějaký kousek.
  2. Do strany - Tady je je to o tom dodržovat stále stejný sklon a délku.
  3. Do bodu - Často používané. Vedle papíru si uděláte tečku a tam svádíte všechny hrany. Taky je dobré dodržovat délku.
Včechny tři druhy máte pod textem na obrázcích znázorněné na nejjednoduším tvaru (čtverec). Samozřejmě i se stíny se dá dobře vyhrát (namalujete je jako že třeba tečou, různě je vybarvujete atd.). U stínů je taky důležité aby vynikli (třeba jim dejte opačnou barvu k té co je uvnitř) nebo je hodně rozšířené vybarvovat stíny jen čárami ba je dokonce i stínovat. Můžou mít i stejnou barvu jako má obrys.
Ukázky na čtverci
 
A ještě jednou na písmenech...
    
 
Vybarvování stínů
 
 
Ohraničení
 
Jedná se vlastně o jakési ohraničení celých tvarů i se stínem (někdy i s charakterem či jiných věcí v pozadí). Dělá se většinou jednou barvou (ale možno i více) a někdy jsou zde vidět i bublinky, ztékání, blesky, trhliny, vytrácení se, čtverečky a další geometrické tvary... Hodně je vidět jen jeden a občas jsou ke zpozorování i dva a více.
 
 
Fill-iny
 
Toto je velmi široký pojem. Jedná se o nejdůležitější část celého piecu. Vybarvit ho lze mnoha způsoby. Může být barevně jednotvárný, pomalu přecházející z jedné barvy do druhé, překrývající se barvy, různé čáry do toho, různé motivy (městečko, obličeje, tagy) nebo i "odraz" to už je zcela na vaší fantazii. Mohou zde být i různé geometrické prvky jako čtverečky, kolečka, hvězdičky, čáry a nebo úplně jiné tvary. Ze začátku je lepší naučit se kombinovat nejprve dvě barvy, pak tři a postupně se dostat tam, aby se Vám to líbilo.

Lesk 

Lesk je častá složka graffiti umění. Je často dělán bílou nebo světlejší barvou než je fill-in (vybarvení vnitřku). Dělá se většinou na jednu, maximálně dvě strany písmene (když jde o 3d piec, tak může být i do tří stran). Může být po celé vybrané straně a nebo jen z části. Většina writerů k tomu přidává ještě pomalu ztrácející se tečky nebo tečka s kroužkem okolo (jde-li hlavně teda o ten bílý). Lesk můžou představovat i bílé hvězdičky. V celkovém vzhledu hraje myslím si dost velkou roli. Může se ale objevit výjimka, kde lesk není světlejší než fill-iny, nýbrž tmavší (mohou se také kombinovat a vypadá to pak zase o trochu lépe). Na papíře se to ovšem dělá hůř, protože si musíte umyslně vynechávat místa, kde bude. Při sprejování je to snazší, protože to jen jednoduše překrejete.

 

     

 

TOPlist